Byt, Bungalov, či rekonštrukcia starého domu?

Picture1

Predstavu ideálneho bývania má každý inú. Niekto by chcel bývať v meste, v dobrej časti mesta. Niekde, z kade sa dostanete všade. Z okna vidíte na škôlku či školu, ktorú navštevuju vaše ratolesti. Niekde, kde nemusíte čakať na SAD aby ste sa dostali do najbližších potravín. Jednoducho len vybehnúť v papučiach a kúpiť to čo treba.  Pre niekoho zas ideálne miesto, kde strávi zbytok svojho života alebo aspoň značnú časť, keďže jeden nikdy nevie, je zase domček niekde na okraji mesta s dych vyrážajúcou prírodou.

Pri vyberaní lokalít, „vysnívaného miesta“ je dôležité pozrieť sa na neho z každej strany. Okolie, prístupnosť, stav v akom sa byt či dom nachádza a podobne.  Nie nadarmo sa hovorí, že všetko má svoje plusy aj mínusy. Či už je to byt v centre mesta s výhľadom na Dóm sv. Alžbety alebo historický rozpadnutý dom  či nový bungalov vo vedľajšej dedine.  A čo sa oplatí najviac?

Byt s dobrou lokalitou:

Byt s dobrou lokalitou má už za svoje veľké plus samotnú lokalitu.  Všetko máte blízko, čo by ste len kameňom dohodili. Žiadne nastavovanie si budíka o pár hodín skôr, aby ste náhodou niečo nezmeškali. Úrady, práca, škôlky či školy máte vo svojom  okolí. Dokonca aj samotné centrum býva vo veľa prípadoch „pod nosom“.  A keby náhodu nie, električka, autobus či trolejbus vám tam ide každú chvíľu.  Osobne za veľkú výhodu považujem tiež detské ihriská, ktoré sa nachádzajú pod vašimi oknami alebo supermarkety a obchodné centrá. A ak náhodou budete ten šťastlivec, pekný výhľad už bude len čerešničkou na torte.

Veľa ľudí, málo miest na parkovanie. Hluk, chaos a panika. To je asi jedna z najväčších nevýhod, s ktorou sa môžete stretnúť. Hádky susedov máte ako keby v priamom prenose, ale zase človek si povie, že aspoň nemusí chodiť do kina. Taktiež veľmi nedominujú prírodou 

na vôkol.  Váš výhľad vo veľa prípadoch zahŕňa ďalšie obytné bytovky alebo priamy výhľad do susedovej obývačky. Nič lukratívne, no ale aspoňže existujú tie rolety. No tou najväčšou závadou môže byť práve cena. Majitelia si veľmi dobre uvedomujú výhody. Takže .. dobrá lokalita = vysoká cena.

pozemky2 (1)

Starý dom + jeho prerábka:

Osobne na starom, rozpadnutom dome nič pozitívne nevidím.  Je veľmi pekné, že má historický nádych a kúpili ste ho za babku. No za babku ani nie, ale to zistíte až časom. A prečo? Jeho rekonštrukcia vás bude stáť majland.  Staré domy sa často spájajú so statickými závadami nosných múrov, poškodenou strechou,  okná a dvere, cez ktoré prefukuje, nie veľmi šťastná tepelná izolácia,  zastaralý elektrický rozvod. Ďalej to pokračuje cez popraskané steny,  s tabulou „POZOR! Padá omietka“, vyblednuté farby až po nerovné podlahy či nie zrovna moderný vzhľad.

No ale aby ste nehovorili, že som pesimistka, pozrela som sa na nich aj z toho druhého hľadiska. Kedy je kúpa starého domu výhodná?  Ak ste dom zdedili po svojich rodičoch alebo prarodičoch a nemusíte platiť za pozemok či za dom samotný, nie je o čom.  Druhou možnosťou je, ak ho kúpite za cenu pozemku. Niečo ako kúpte pozemok a dom dostanete grátis.  Tretia možnosť nie je príliš častá.  Ide o dom, ktorý  je vo veľmi dobrom technickom stave.  Ide najmä o nosnú konštrukciu bez nejakých statických závad, keďže práve do nich sa vráža najviac financií.  Poslednou možnosťou je, že rekonštrukcia starého domu nepresiahne cenovo kúpu úplne nového.

A ak náhodou rozmýšľate nad zbúraním starého domu a postaviť namiesto neho nový, tak si to radšej štyrikrát premyslite. Tento prípad má najviac nevýhod. Okrem rekonštrukcie, budete musieť zainvestovať aj do samotného zbúrania a odpratania odpadu, ktorý môžete  zaniesť len na smetisko, a to tiež nie je zrovna najlacnejšie.

Bungalow:

 V poslednej dobe bungalowi zožali veľkú slávu.  Bungalovom nazývame prízemný dom, kde všetky miestnosti sú na jednom poschodí.  Veľkou výhodou takýchto domov je určite fakt, že ho môžete postaviť bezbariérovo.  Všetky miestnosti môžu byť prepojené s exteriérom a tak môže každý využívať všetky možnosti pozemku. Typ strechy vôbec nemusíte riešiť. Hodí sa mu naozaj každý, čo sa o poschodových domoch zrovna povedať nedá. A čo je veľmi podstatné, nemusíte sa zaťažovať  s umiestnením schodov. Vôbec ich nepotrebujete.

Veľkou nevýhodou bungalovov je pozemok. Ani stredne veľký sa neuspokojí s malým pozemôčkom. Aj keď sa možno na prvý pohľad bude zdať bungalov lacnejší, neverte tomu.  Veď prvý dojem klame, či? Bungalovy sú častokrát nákladnejšie ako poschodový dom. Pri nich treba počítať s väčšou plochou,  základnými doskami a strechou.  Nechcete dom do výšky, musí ísť do šírky. To je ako také zlaté pravidlo bungalovov.

A čo je teda najvýhodnejšie? Osobne si myslím, no aj po zvážení všetkých plusov a mínusov, že vyhráva bungalov. Cenovou sa rovná trojizbovému bytu v meste. Za tú istú cenu, máte oveľa väčšiu plochu a ako čerešničku na torte aj záhradu, na ktorej môžete mať všetko po čom vaše srdce piští.

Zverte sa do rúk profesionála!

Neváhajte využiť naše služby!

Náš tím profesionálov je pripravený Vám pomôcť. Neváhajte nás kontaktovať a spolu nájdeme najlepšie riešenie vašich potrieb!

Páčil sa ti článok? Ohodnoť, komentuj a Vyjadri svoj názor!
Byt, Bungalov, či rekonštrukcia starého domu?
5 (100%) 7 votes