Hypotéka – peklo alebo spasenie?

417172-top_foto1-yguf9

Ruku na srdce, nech hodí kameňom ten, čo je bez hypotéky. Ten, kto by to bez nej zvládol a s kľudom Japonca si prepláva životom.  A keďže takých je nás veľmi, veľmi ale že veľmi málo, záchranný bod vidíme  v spomínanej hypotéke. A čo to je? Je to spasenie alebo brána do pekiel?

Dajme tomu, že už si veľký alebo ním naozaj si. Práve ti odbili posledné dni vysokoškolského života, internát za pár šupou už ti k dispozícii nebude a rodičia tiež neboli zrovna nadšení, keď si im oznámil, že sa ešte nejaký ten rôčik zdržíš. Druhá možnosť je, že už nejaký ten rok života máš za sebou a nebaví ťa ten zvyšok stráviť v podnájme, či myslíš aj na svoju žienku a ratosleti.  Fajn! Škola ťa nechce, rodičia ťa nechcú, vek ťa tlačí….čo teraz? Pochybujem, že v zadnom vrecku od riflí máš okolo 100 000€, ale ak áno, moje číslo účtu je SK 6317500 0000 **** ****.

619530_dlan-dom-dom-na-dlani-hypoteka-hypoteky-buducnost-bytova-otazka-stavanie-domu-crop-crop-crop-cropPre toho, kto také šťastie nemá, resp.  nenašiel „pár“ eur navyše je tu ešte jedna možnosť- hypotéka.  Viem a chápem, keď vás pri tom slove strasie. Veď jej nejakým tým obšírnejším synonymom je zaplatenie toho čo som si požičal + niečo čo to navyše.  Pred tým, ako sa upíšeme, pri tom lepšom prípade na 30 rokov, pri tom horšom aj na 50 je veľmi potrebné sa na každú banku pozrieť kritickým okom. Aké má plusy, aké mínusy, v čom spočíva háčik a či pani na druhej strane stola je milá preto lebo chce, alebo preto, že musí!

No najskôr, by nebolo celkom od veci, keby sme si vysvetlili, čo to tá hypotéka je. Hypotéku môžeme nazvať aj ako bezúčelový úver, tzv. Americká hypotéka. Amerika everywhere! Všetko je vlastne založené na pravidelných splátkach podľa dohodnutého splátkového kalendára. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s pravidelnými mesačnými splátkami, tzv. anuitné mesačné splátky, ktorými platíte úroky ale aj si znižujete sumu, ktorú vám dali do „kešene“.  Ale keďže tých pôžičiek je kvantum, človek ani nevie, ktorá pre neho bude tá vyvolená. V tomto prípade vám k tomu dopomôže RPMN, tzv. ročná percentuálna miera nákladov. Je tu zahrnutá miera nákladov, ale aj rôzne poplatky. Je vyjadrená v percentách a čím je jeho hodnota nižšia, tým je priaznivejšia.

Pre tých, ktorí sú netrpezliví a svoj výpočet RPMN chcú poznať hneď,  existuje kalkulačka, ktorá vám dopomôže vybrať si správne.

23969-dom-hypoteka-reality-peniaze-nestandard2Mnoho ľudí si myslí, že keď si zoberie úver na nehnuteľnosť, byť, dom, auto a podobne, tak nebude jej majiteľom do vtedy, kým nesplatí celú hypotéku. OMYL! Jej majiteľom ste okamžite, hneď a zaraz.  Banka má na nehnuteľnosti, resp. na veci, na ktorú ste si brali hypotéku len záložné právo, ktoré zanikne dňom, kedy splatíte poslednú splátku. Taktiež počas jej splácania, vás banka nijak neobmedzuje si nehnuteľnosť užívať plnými dúškami. Záložné právo je len akási istota, aby vás náhodou nenapadlo nejak danú vec preniesť a chráni si len svoju nesplatenú pôžičku. Veď sami dobre viete, že každý chce mať ISTOTY!

Takže to, či sa vám hypotéka oplatí, či vám nevadí, že sa na pár rokov zadlžíte niekomu, niečomu musíte zhodnotiť už vy sami. Ale zase, kto iný vám poskytne  financie na to, aby ste si splnili svoj sen a žili ho? Tak či onak, ak sa rozhodnete si nakoniec ten úver zobrať, veľmi radi vám s tým pomôžeme.

Aktuálne DNES:  Šíria sa chýri a možno to už chýri ani nie sú, že Národná banka pripravuje na budúci rok niečo veľké. Len či to Veľké je aj dobré. NIE, nie je. NB sa rozhodla nám nejak asi to všetko sťažiť, a to tým, že sprísni podmienky na poskytovanie úveru.  Dôvodom je vraj fakt, že aktuálne nízke úroky sa raz skončia a Slováci sa dostanú do veľkých dlhov, ktoré môžu vyústiť až do exekúcie nehnuteľností. Národná banka chce dosiahnuť v podstate to, aby sa ľudia zbytočne nezadlžovali. Ale zase keď musíš tak musíš.

Zverte sa do rúk profesionála!

Neváhajte využiť naše služby!

Náš tím profesionálov je pripravený Vám pomôcť. Neváhajte nás kontaktovať a spolu nájdeme najlepšie riešenie vašich potrieb!

Páčil sa ti článok? Ohodnoť, komentuj a Vyjadri svoj názor!
Ohodnoť článok