Papierovačky – a.k.a. STAVEBNÉ POVOLENIE

stavebnepovolenie-1

Stavebné povolenie je jeden z dokumentov, ktoré potrebujeme na to, aby sme mohli realizovať náš/váš sen. A čo to stavebné povolenie vlastne je? Kde ho vybavíme, čo všetko k nemu potrebujete a ako sa v podstate dopracovať k jeho vybaveniu?

Rozhodli ste sa, že už máte dosť  otravných susedov či „výbeh“ v rozmere 4×4?  Chcete mať výhľad na rozmanitú prírodu a nie na barák oproti? Takže, ak ste si buchli po stole a rozhodli ste sa stavať už túto jar, máte čo robiť. Vybavovanie tých XY papierov nie je zrovna sranda.  Jedným z nich je aj stavebné povolenie, na ktoré môžete čakať aj pol roka.

Sú dve možnosti. Niekde treba len ohlásenie stavebnému úradu, čo je ten lepší prípad, no niekedy také šťastie nemáte a treba vám stavebné povolenie.

Prípad, kedy sa jedná o to väčšie zlo, tzv. kedy potrebujeme stavebné povolenie:

  • Keď má stavba viac ako 25m2 alebo ak je vyššia ako 5,0m ( ak idete smerom dole, do zeme – ak je hlbšia ako 3,0m)
  • Keď stavba mení svoj objem, rozumej: nadstavba alebo prístavba
  • Ak sa menia nosné steny, mení tvar strechy či ak sa zatepľuje stavba

Ohlásenie stavebnému úradu je potrebné v prípadoch, ak:

  • Ide o prízemnú stavbu a zastavaná plocha nepresahuje 25m2
  • Staviate prípojky (voda,kanál,plyn a iné)
  • Ak meníte nosné steny v rámci bytového domu
  • Ak zasklievate balkón alebo staviate plot

Tak, keď už vieme čo pri čom nám treba, môžeme prejsť ďalej. Dajme tomu, že si ideme postaviť dom! Nejdeme vykonávať žiadne zmeny, ideme rovno na vec. V tom prípade, vaše prvé cesty povedú na stavebný úrad.  Tam vám jeden z pracovníkov dá tlačivo „Žiadosť o stavebné povolenie“, ktoré vypíšete. V tlačive musíte vyplniť základné informácie o vás a vašej stavbe, ako napríklad: meno, adresa, druh a miesto stavby, termín jej začatia či ukončenia, základné údaje o stavbe a podobne.

stavebnepovolenie2-1

Ku každému stavebnému povoleniu musíte priložiť prílohy a tak vaše ďalšie kroky povedú k ich vybavovaniu. Hádam ste si nemysleli, že si lúsknete prstom a všetko budete mať na zlatom podnose. Tých príloh je nehorázne množstvo a najväčšie negatívum je, že úrady majú 30 dňovú lehotu, kým sa vyjadria. Medzi ne, patrí:

A)    LIST VLASTNÍCTVA

Ak chcete stavať a veľmi nepreferujete stavby na čierno, je veľmi potrebné aby ste preukázali list vlastníctva, rozumej vlastnícky vzťah k pozemku. Treba sa však informovať o ňom na úradoch. Niektorým stačí len informatívny LV, no niektorý naopak chcú plnohodnotný, vydaný katastrálnym úradom, čo je aj prípad pri stavebnom povolení. POZOR! Oficiálny LV nechcú veľmi uznať ak je starší ako 3 mesiace.

B)    Projektová dokumentácia

Ak máte katalógový projekt, s týmto by ste nemali mať absolútne žiaden problém. Avšak nezabudnite k tomu doložiť doklad o odbornej spôsobilosti projektovania a upraviť pripojenie inžinierskych sietí.

C)  Kópia katastrálnej mapy

Najlepšie je si to spojiť spolu s LV. A tak budete mať dva v jednom.

D)    Stavebný dozor

Nezáleží na tom, či sa radšej spoliehate na seba či váš malý, veľký sen odovzdáte do rúk nejakej firmy. V prvom i v druhom prípade potrebujete vyjadrenie stavebného dozoru. Tlačivo k tomuto vyjadreniu dostanete na úrade a dozor ho vyplní a opečiatkuje. Negatívum? Pripravte si eurá.

E)    Územné rozhodnutie o umiestnení stavby

F)    Súhlas obce s malým zdrojom znečistenia

Nasledujú prípojky. Čo to vlastne prípojky sú? Ide o vyjadrenie správcov inžinierskych sietí. Ako prvé s čím by ste mali „otravovať“ je informačný nákres sietí. Podľa neho projektant navrhne vaše napojenie na siete.  Sú dve možnosti ako toto môže dopadnúť. „Mám pre vás zlú správu. Mám pre vás dobrú správu.“ Tá dobrá správa bude, že váš projekt schválili. Tá zlá správa by bola, že váš projekt neschválili a vy môžete svoj projekt prerábať na základe ich pripomienok. Hádam ste si nemysleli, že vám to dajú za váš pekný úsmev.

Ak ste si mysleli, že je koniec tak ste sa veľmi zmýlili. Ak ste toto všetko vybavili, môžete si zatlieskať. Ste za polovicou. 3 kroky máte, 2 ešte ostávajú. Štvrtým bodom na zozname, je podanie stavebného povolenia.  Je veľmi dobré, ak si ho podáte čím skôr, pretože aj tu môžete dopadnúť kadejako. Ak máte na správnych miestach svojich kamošov, môžete nezrovnalosti dokladať či prerábať. Avšak ak ich tam, krajšie povedané nahneváte, namiesto prerobenia či dokladanie váš návrh zamietnu. Ajeje….

Účastníci stavebného konania – posledná vecička. Čo to znamená? Po podaní žiadosti sa všetkým účastníkom zasiela informácia o začatí stavebného konania. Tí majú 7 pre vás trpkých dní na vyjadrenie. Kto je účastníkom rozhoduje úrad, avšak v mnohých prípadoch sú to susedia, projektant, stavebný dozor a podobne.

Celá táto cesta, pri ktorej vám držím prsty a prajem pevné nervy, tie nervy hlavne, vám bude trvať približne sedem mesiacov. Ale čo je to približne pól roka oproti predstave, že za chvíľu budete bývať vo svojom.  A ak náhodou v tom máte zmätok, kontaktujte nás. Radi vám poradíme a navigujeme tým správnym smerom.

Zverte sa do rúk profesionála!

Neváhajte využiť naše služby!

Náš tím profesionálov je pripravený Vám pomôcť. Neváhajte nás kontaktovať a spolu nájdeme najlepšie riešenie vašich potrieb!

Páčil sa ti článok? Ohodnoť, komentuj a Vyjadri svoj názor!
Papierovačky – a.k.a. STAVEBNÉ POVOLENIE
4 (80%) 1 vote