Slnko svieti, zaobstarajme si slnečné kolektory

slnecny_kolektor

Kde sa tu vzali a prečo sú solárne panely také populárne a ospevované? Aké druhy poznáme, a na čo je ktorý dobrý? Spestrite zrak. Tu sa dočítate o všetkom.

S produktmi, ktoré sa dotýkajú zdravia, či zlepšovaniu životného prostredia vôkol nás. ako keby sa vrece roztrhlo. Už takmer každý prihliada na to, aby daná vec čo najmenej škodila prírode či ľudom. A dobre robia. Inak na tom nie sme ani my.

Slnko je jeden z najstarších zdrojov energie. Zariadenia, ktoré využívajú slnečnú energiu sa nazývajú slnečné kolektory.  Prvý kolektor bol zhotovený v roku  1767 švajčiarom Horacom de Saussurom, neskôr zdokonalený  Johnom Herschelom, ktorý ho využíval, čuduj sa svetu, na varenie jedla v Južnej Afrike.  Staré zlaté časy. V minulosti slnečné kolektory  slúžili len ako okrajový zdroj energie. Vtedy sa v nich veľa výhod nevidelo, keďže väčšinu časť roka museli byť dopĺňané iným zdrojom. Ale keďže dni, mesiace a roky plynuli a doba ide dopredu, chvála pánu Bohu, prišlo sa na to, ako využívať slnečnú energiu takmer počas celého roka. Neustály vývoj spôsobil zmenu aj v tom, že slnečná energia sa nepoužívala už len na vykurovanie pitnej vody, ale aj na vykurovanie či prípravu vody do bazénov.

Rozlišujú sa rôzne druhy slnečných kolektorov:

  1.    Ploché solárne kolektory
  2.    Ploché vákuové kolektory
  3.    Trubicové vákuové kolektory

Ploché solárne kolektory  

solarne-ploche-slnecne-kolektoryIzoláciu tvorí vzduch. Ich veľkou výhodou je cena, ktorá sa pohybuje veľmi nízko a veľmi vysoká účinnosť v lete. Avšak keď nastane zima, až tak ružovo to nevyzerá. Počas nej ich účinnosť veľmi klesá, dá sa povedať že je až minimálna. Preto sa skôr odporúčajú len na sezónne vykurovanie.

Ploché vákuové kolektory:  

Tieto kolektory sú veľmi podobné tým predchádzajúcim, klasickým kolektorom, no oproti nim majú veľkú výhodu. Majú lepšie izolačné vlastnosti, vďaka vákuu, čím dochádza k menšej strate tepelnej energie. Pri plošných vákuových kolektoroch je síce cena vyššia, no dajú sa využívať počas celého roka ako je dlhý.

Trubicové vákuové kolektory:

kolektor-t15-trubicovyŽeby kráľ medzi svojimi? Tieto kolektory majú sklenené trubice, ktoré sú na tesno usporiadané vedľa seba, vďaka čomu sú tepelné straty veľmi malé. Ich asi najväčšou výhodou je fakt, že teplo získavajú aj zo slabého slnečného žiarenia. Ich jedinou nevýhodou je cena a hmotnosť. No ale za dobré sa platí, či?

Pre každého je asi najväčšou dilemou to, ako tieto zázraky fungujú. No nie je to žiadna brnkačka. Veľmi dobre tento proces opisuje portál venergetika.sk, vo svojom seriály OPLATIA SA SLNEČNÉ KOLEKTORY? Ide o dopad slnečného žiarenia na absorbér kolektora meniaceho sa na teplo, ktoré sa postupne akumuluje. Naakumulovaná energia je prostredníctvom teplonosného média odovzdávaná zohrievanej vode vo výmenníku. Expanzná nádrž udržiava rovnaký tlak a tak vyrovnáva zmeny v objeme kvapaliny.  Automatickú prevádzku má na starosti elektronické ovládanie.

slnecny-kolektor

Veľa z vás je určite na pochybách, či sa slnečné kolektory naozaj oplatia. Preto treba pri ich inštalácii zohľadniť viacero faktorov. Ide najmä o prevádzkové náklady, obstarávacie náklady, ich životnosť a výšku úsporov nákladov na energiu. Obstarávacie náklady závisia od konkrétnej situácie, kde spadá napríklad dĺžka pripojovacích potrubí, umiestnenie kolektorov, objem zásobníka a podobne. Prevádzkové náklady zahŕňajú spotrebu elektriny, ktorá sa využíva na pohon čerpadla. Životnosť sa netýka ničoho iného ako toho, koľko vám tie krásky vydržia. Ak si myslíte, že vás ani smrť nerozdelí, ste na omyle. Dožívajú sa tak 25-30 rokov. Slušné, nemyslíte? A napokon, výška úsporov nákladov na energiu. Závisí napríklad od ročnej produkcie tepla, dosiahnutého využívaním solárneho systému. Netreba však zabúdať na pravidlo, že čím má rodina vyššiu spotrebu teplej vody, tým sa im investícia do kolektorov vráti cupi dup.

Veľmi dôležité rozhodnutie, ak ste sa už pre nich rozhodli, je ich umiestnenie. Kde je to najvhodnejšie?  Ak chcete slnko využívať čo najviac a neplytvať slnečných žiarením, mali by ste slnečné kolektory umiestniť kolmo v smere slnka.  Avšak  zem sa točí, a preto najlepšia poloha na Slovensku je na juh či juhozápad.

Ak som vám prehovorila do duše a jediné o čom vaše srdce jasá sú slnečné kolektory, neváhajte. Veľmi radi vám s tým poradíme.

Zverte sa do rúk profesionála!

Neváhajte využiť naše služby!

Náš tím profesionálov je pripravený Vám pomôcť. Neváhajte nás kontaktovať a spolu nájdeme najlepšie riešenie vašich potrieb!

Páčil sa ti článok? Ohodnoť, komentuj a Vyjadri svoj názor!
Slnko svieti, zaobstarajme si slnečné kolektory
5 (100%) 3 votes