Správne rozloženie „nášho sna“ na pozemku

house

Ak ste sa rozhodli svoj sen realizovať a nenechávať ho len na stene „sny, ku ktorým sa hádam raz dostanem“, musíte predtým zvážiť mnoho faktorov. Jedným z nich je aj správny výber miesta. Keďže kúpa pozemku nie je na pár dní, a taktiež je aj finančne náročnejšia, treba tomu venovať  veľkú pozornosť a zvážiť všetky pre aj proti. Obývačku či záhradu si zmeniť viete, no pozemok chvalabohu, žiaľbohu nie. Iba žeby ste sa presťahovali, a to zrovna nie je niečo o čom rozhodnete z dňa na deň.

Pri výbere pozemku je potrebné zvážiť 5 základných parametrov, ktoré vám povedia, či je daný pozemok vhodný pre váš domček. Pozemok by mal spĺňať:

  1.   Veľkosť, orientácia a samotné rozloženie pozemku
  2.   Lokalita pozemku
  3.   Vybavenosť inžinierskymi sieťami
  4.   Dopravná dostupnosť
  5.   Cena

Veľkosť, orientácia a samotné rozloženie pozemku

V tomto parametri môžeme zaradiť aj tvar akým daný pozemok disponuje. Či je to rovina, či je do kopca alebo v jeho blízkosti je ďalších XY domov so susedmi v oknách, ktorí budú neúprosne civieť na vás pri každom vašom pohybe.  Avšak susedov si nevyberáme. Aká to škoda.  Ale späť k problému.  Tvar pozemku má značný vplyv na tvar a veľkosť domu. Zoberme si viac príkladov. Ak je napríklad dom postavený do kopca, stavba sa musí prispôsobiť pozemku, čo znamená, že bude mať komplikovanejšie základy.  Ak má pozemok nepravidelný tvar, je potrebné uvažovať o rozčlenení stavby aby sa dodržal odstup, ktorý musí mať dom od hraníc pozemku.

Pri výbere pozemku si treba dať záležať aj na orientáciu stavby, čo zahŕňa svetové strany či komunikáciu. Od severu by mala byť stavba niečím chránená. Buď nejakou vyvýšeninou alebo radou stromov a podobne.  Výhľad by mal byť zase orientovaný na juh.

large_orientaciaoslnenie2Lokalita pozemku

To, či je pozemok dobrý do značnej miery ovplyvňuje aj lokalita. Samozrejme, všetko záleží od toho, čo preferujte. Napríklad také mesto a dedina. Dedina – kľudná, pokoj, príroda, každý každého pozná a nežijete v žiadnom strese a chaose. Naopak mesto je presný protiklad. Samí ľudia, takmer žiadna zeleň, no zase máte všetko po ruke. A to doslovne. Školy, škôlky, práca, úrady ale aj detské ihriská, priestor pre aktivity vo voľnom čase, kultúra a mnoho ďalšieho. Trendom súčasnosti je kúpa pozemku v novovzniknutých lokalitách. Kvalitu pozemku a možno jeden s faktorov, ktorý nás najviac ovplyvní je skutočnosť, ako je daná lokalita žiadaná. Veď hádam by človek nekupoval niečo čo by mu nehralo do karát.

Inžinierske siete a komunikácia

Ide o to, že dobrý pozemok by už mal mať skolaudované inžinierske siete. Tie zahŕňajú dobrý prístup k vode, plyn, elektrina a kanalizácia. Veď bez toho by asi nechcel ostať nikto, resp. vybavovačky okolo toho trvajú aj večnosť. Tamtí chcú to, hentí zas to a takto dookola a dookola. Avšak, ak nájdete pozemok, ktorý to už potiahnuté má, VYHRALI STE!

Dopravná dostupnosť

Na záver, je veľmi dôležité zamyslieť sa aj nad kritériom dopravnej dostupnosti, teda napojenie sa na hlavné cesty, železnice, mestská doprava a.k.a. MHD.  Tento faktor je veľmi dôležitý najmä pre tých, ktorí pravidelne dochádzajú za prácou alebo do škôl. Taktiež je veľmi dobré sa prizerať na to, či je v blízkosti vybudovaná dobrá komplexná občianska vybavenosť. Čo predstavuje obchody, školy, škôlky, úrady, nemocnice a podobne. Ale keďže to nie je v každom prípade možné, lokalita by mala mať aspoň dobrý prístup k nim.

A čo sa týka ceny, tá závisí najmä od finančných prostriedkov, ktorými disponujeme.  Ale treba sa na to pozerať pozitívne. Aj z mála muziky sa dá urobiť koncert. Možno nie celovečerný, ale predsa dá.

Zverte sa do rúk profesionála!

Neváhajte využiť naše služby!

Náš tím profesionálov je pripravený Vám pomôcť. Neváhajte nás kontaktovať a spolu nájdeme najlepšie riešenie vašich potrieb!

Páčil sa ti článok? Ohodnoť, komentuj a Vyjadri svoj názor!
Ohodnoť článok